Bursa 2'nci Liseler Arası Kısa Film Yarışması başladı.

Gençlere, toplumsal sorunlara sanatsal bakış açısıyla bakma yeteneği kazandıracak olan yarışmanın protokolü, Bursa Heykel Tarihi Valilik Hizmet Binası'nda imzalandı. Bursa Valisi Yakup Canbolat ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ve Dernek Başkanımız Kadir Oruç'un imzaladığı protokole göre, gençler kısa metrajlı filmlerle yarışmaya katılacak.

"GENÇLERİN YANINDAYIZ"

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkanımız Kadir Oruç, gençlerin olaylara sanatsal bakmalarının sorunların çözümünde kitlesel rol oynadığını belirterek, "Bizim tarihimizde başarılar ve acılar hep sanat ile gelecek kuşaklara aktarılmıştır. Bu aktarılışın temel amacı ise tekrarlanmaması ve ders alınmasıdır. Biz BİHMED olarak, bugün yaşanan acıların ve hataların genç arkadaşlarımız tarafından sanatsal olarak ele alınarak çözülmesini ve bu kazanımların 'EMANET' olarak geleceğimiz olan gençlere aktarılmasını amaçlıyoruz. Onlar da bu emaneti kendilerinden sonraki nesle emanet olarak bırakacaklardır. Bundan hiç şüphe yok. Bursa ve Türkiye geneli çok fazla kazanımımız bu tip organizasyonlarla ve yarışmalarla anlam kazanmaktadır. Umuyoruz ki bu yarışmamız da bu organizasyonlardan biri olur. Bursalı genç kardeşlerimize başarılar diliyorum. Her zaman BİHMED olarak gençlerin yanındayız" ifadelerini kullandı.  

TOPLAM ÖDÜL 17 BİN 500 LİRA

Yarışmaya son katılım tarihi 13 Mart 2020'dir. Yarışmada birinci olan katılımcıya 7 bin 500 TL, ikinci olan katılımcıya 5 bin TL, üçüncü olan katılımcıya 3 bin TL, Jüri Özel Ödülü'ne seçilen katılımcıya ise 2 bin TL ödül verilecektir. Katılımcılar yarışmaya www.bihmedkisafilm.com adresi üzerinden ya da 05302021291 numaralı telefonu arayarak katılabilecekler.

Finale kalan eserler 20 Mart Cuma günü Bihmed Tv isimli Youtube kanalından canlı olarak açıklanacaktır. Ödül töreni ise 11 Nisan Pazar günü saat 20.00' da Tayyare Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.

Bursa İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHMED) olarak kurulduğumuz günden bu yana, insanlığa hizmet etmek misyonu ile faaliyetlerini yürütmektedir. Derneğimiz, lise öğrencilerimizi hayatlarının en dinamik dönemlerinde, cesaretlendirmek, motive etmek, yaratıcılıklarının ön planda olmasını sağlamak ve başarılarını takdir etmek adına birçok kültür-sanat faaliyetine destek olmaktadır.

Derneğimiz, toplumsal sorunların sanat aracılığıyla ele alınmasını desteklemek fikrinden hareketle, Kısa Film Yarışması'nı düzenlemeye karar vermiştir. Yarışma ile amaçlanan, toplumsal konularda sinemanın yaratıcı bakış açısından, etkin gücünden yararlanarak bilinç oluşturmak, farkındalık yaratmak ve toplumsal gelişmeye yönelik değişimleri tetiklemektir.